ARNHEM – De Tour of Holland kende zondag een indrukwekkende apotheose in Arnhem. Op de glooiende wegen rond de Gelderse hoofdstad schreef Nederlands kampioen Danny van Poppel (Red Bull – BORA-hansgrohe) de slotrit op zijn naam. Van Poppel rekende in de laatste meters af met Huub Artz, nadat hij in de finale in zijn eentje naar de kopgroep was gesprongen.
Afscheid
Een viertal renners nam vandaag afscheid van het peloton. Stijn Daemen, (Volker Wessels) Ide Schelling, (XDS Astana) Martijn Tusveld, (BEAT) en Tim Declercq. (Lidl-Trek) Zij werden in het zonnetje gezet voorafgaand aan de start door middel van een erehaag.
Arnhem ademt wielrennen
De etappe met start op de markt en finish aan de Zijpendaalseweg vormde niet alleen de afsluiting van de zesdaagse Tour of Holland, maar ook van het Nederlandse en internationale wielerseizoen. Rond de koers vond het Arnhem Fietsfestival plaats, met clinics, foodtrucks en sfeervolle muziek rondom het Sonsbeekpark. Jong en oud konden zelf de benen testen tijdens de Dikke Banden Race, waar tientallen kinderen door de straten van Arnhem scheurden luid aangemoedigd door het publiek dat later ook de profs verwelkomde.
Slotrit zonder gravel, maar vol spanning
Oorspronkelijk zou de finale een spectaculaire gravelstrook bevatten, maar uit veiligheidsoverwegingen besloot de organisatie die op het laatste moment te schrappen. “Veiligheid staat voorop,” aldus koersdirecteur Roxane Knetemann. De gebeurtenissen van vrijdag, toen de etappe in Zuid-Limburg werd afgelast omdat automobilisten stoptekens negeerden lagen nog vers in het geheugen.
Wat overbleef was een klassieke, maar zware omloop van 148 kilometer over onder meer de Zijpendaalseweg, het Openluchtmuseum en Schaarsbergen. De lokale lus, bekend van het NK van 2024 dat door Dylan Groenewegen werd gewonnen, bood de toeschouwers volop spektakel.
Van Poppel toont kampioenstricot waardig
Halverwege de koers leek een massasprint onafwendbaar, maar drie renners: Huub Artz, Alec Segaert en Cameron Rogers, kozen voor de aanval. In de laatste kilometers zette Van Poppel alles op alles, sprong naar de kopgroep toe en trok meteen door. In de slotmeters probeerde Segaert nog te ontsnappen, maar Artz dichtte het gat, waarna Van Poppel ongenaakbaar was in de sprint.
Achter hen probeerden de sprintersploegen vergeefs het gat te dichten. Zelfs klassementsleider Christophe Laporte reed zich leeg voor ploeggenoot Olav Kooij, maar de vier koplopers bleven vooruit. Van Poppel pakte de dagzege, Artz werd tweede en Segaert derde.
Laporte pakt eindzege
De eindoverwinning van de eerste NIBC Tour of Holland ging naar Christophe Laporte van Team Visma | Lease a Bike. De Fransman greep zaterdag op de VAM-berg de macht en hield zijn leidende positie vast tot in Arnhem. De Slowaak Lukáš Kubiš (Unibet Tietema Rockets) en de Zweed Jakob Söderqvist (Lidl – Trek) maakten het podium compleet.
Organisatie kijkt vooruit
De organisatie, TIG Sports, blikt met gemengde gevoelens terug. “Er zijn dingen die beter kunnen. Vooral qua veiligheid en communicatie, maar we zijn trots op wat we hebben neergezet,” aldus de organisatie. “Arnhem heeft laten zien wat een geweldige wielerstad het is. Dit smaakt naar meer.”
Doel is om de Tour of Holland de komende jaren verder uit te bouwen tot een volwaardige WorldTour-koers op het hoogste niveau in het wielrennen.
Uitslag Slotrit Arnhem
- Danny van Poppel (BORA-hansgrohe)
- Huub Artz (Intermarché – Wanty)
- Alec Segaert (Lotto)
- Cameron Rogers (Lidl – Trek)
- Peloton op enkele seconden
Eindklassement Tour of Holland
- Christophe Laporte (Visma | Lease a Bike)
- Lukáš Kubiš (Unibet Tietema Rockets)
- Jakob Söderqvist (Lidl – Trek)
Meer wielrennen op ArnhemSports lezen? Klik hier!