Juichende spelers van ESA na een treffer tegen Blauw Geel '55 (3-0) op 11 oktober van het vorig jaar. Het was de laatste zege van ESA. - Foto: Nico Kooij
januari 14, 2026
Duel met De Paasberg moet kantelpunt worden voor ESA

ESA zit in zwaar weer. Met vijf nederlagen op rij en als drager van de rode lantaarn in de derde klasse L van het zaterdagvoetbal sloot de Arnhemse club 2025 af. Trainer Marc Bronkhorst ziet ondanks tegenvallende resultaten nog altijd voldoende aanknopingspunten. Zaterdag is het moment van de ommekeer als ESA bij de hervatting van de competitie gastheer is van stadgenoot De Paasberg.

Met 7 punten uit 11 wedstrijden bedraagt de achterstand van ESA op het drie plaatsen hoger staande De Paasberg slechts 4 punten. Kortom, een cruciaal duel in de strijd tegen degradatie. Bij een nederlaag is De Paasberg, dat mede door een 17-0 nederlaag bij koploper Harskamp met 45 tegentreffers de meest gepasseerde defensie heeft, voorlopig uit het zicht van ESA (40 tegengoals) verdwenen.

De nederlaag in de laatste wedstrijd voor de winterstop tegen SV Wisch deed ESA extra pijn. Niet alleen omdat het alweer de vijfde verliespartij op rij was, maar vooral omdat ESA in die ontmoeting de bovenliggende partij was. “Je kunt verliezen en je kunt verliezen”, zegt Bronkhorst. “Maar als je zo’n wedstrijd eigenlijk in handen hebt en die dan niet over de streep trekt, is dat zuur.”

Lichtpuntjes

Hoewel de resultaten tegenvallen, ziet de technische staf wel degelijk vooruitgang. Met name bij de jonge spelers van ESA is de ontwikkeling volgens Bronkhorst zichtbaar. “Dat zijn de lichtpuntjes. Als die er niet meer zouden zijn, dan waren we echt verder van huis. Er zijn meerdere wedstrijden geweest waarin we de punten eigenlijk hadden moeten pakken, maar in de slotfase gaven we het alsnog uit handen. Dat hakt erin. Als je een paar keer in de laatste minuten een punt of zelfs drie punten weggeeft, doet dat iets met het vertrouwen. Dan sluipt er zo’n gevoel in het elftal van ‘oh nee, niet weer’. Dat werkt verlammend.”

Trainer Marc Bronkhorst van ESA. - Foto: Nico Kooij

Trainingskamp Torremolinos

Volgens Bronkhorst is het gebrek aan zelfvertrouwen momenteel het grootste probleem. “Voetbal draait om vertrouwen. Als het even de andere kant op zou vallen, kan dat alles veranderen.”
Om de groep mentaal sterker te maken, zocht ESA vorige week de zon op. De ploeg reisde af naar Torremolinos voor een trainingskamp. “We hebben daar twee keer heel goed getraind en ook stevige gesprekken gevoerd. Het was een mooie combinatie van plezier en inhoud. De sfeer is ook goed, de jongens zijn positief en op de training vliegen de vonken ervanaf. Maar het moet zich vertalen in drie punten. Die hebben we keihard nodig.”

Stadsderby als kantelpunt

Zaterdag wacht met De Paasberg een cruciale tegenstander, waarin ESA het verschil tussen beide ploegen tot op één punt kan terugbrengen. Bronkhorst: “De Paasberg wil verder afstand nemen, wij willen juist aanhaken. Als je deze wedstrijd wint, doe je weer volop mee.”
Met 15 wedstrijden voor de boeg zijn er nog 45 punten te verdienen. De situatie is voor ESA dus nog lang niet uitzichtloos, meent Bronkhorst. “Maar hoe langer het duurt voordat je punten pakt, hoe moeilijker het wordt. Daarom is deze wedstrijd zo belangrijk.”

Geen paniek

Ondanks de penibele situatie waarin de hoofdmacht van ESA verkeert, blijft de rust binnen de club bewaard. Bronkhorst: “Er is absoluut geen paniek. We weten waar we mee bezig zijn en wat we moeten verbeteren. Buiten twee echt slechte wedstrijden zijn we vaak dichtbij geweest. We zijn ervan overtuigd dat het goed gaat komen. Honderd procent.”

Klik hier voor het voetbalprogramma van 17 en 18 januari 2026.

 

Trainer Marc Bronkhorst (geheel rechts) met zijn volledige staf. - Foto: Nico Kooij