Eerste wedstrijd HCM (oranje) - Upward - foto: © ArnhemSports.nl / Ali Büyükleyla
maart 12, 2026
Upward – HCM: belangrijke stadsderby voor hockeymannen

De term ‘cruciaal duel’ begint zo langzamerhand een uitgekauwd cliché te worden, maar dat neemt weg dat er voor de hockeymannen van HCM en Upward het nodige afhangt van het resultaat van hun onderlinge confrontatie op zondag 15 maart.

Zo is degradatie voor HCM een redelijk serieuze dreiging en ook stadsgenoot Upward kan zich niet al te veel misstappen veroorloven. ArnhemSports.nl sprak met de coaches van beide teams. Even de feiten: in de eerste klasse B staat HCM met 6 punten uit 12 wedstrijden op de elfde en één na laatste plaats, Upward staat negende met 13 punten uit eveneens 12 wedstrijden.

Coach Pepijn van Schooten aan het werk - foto: © ArnhemSports.nl / Ali Büyükleyla

Blessures

Voor HCM-coach Pepijn van Schooten is het tot nu toe een moeilijk seizoen geweest. Zijn met zorg opgebouwd mannenteam moest het in het nieuwe seizoen zonder de spelbepalende en topscorer Gijs van den Pol (vertrokken naar Nijmegen), Noudin Ouali en de broers Alexander en Marnix Griffioen (allen gestopt) doen. Daarnaast gingen Boyd Stukker, Rens van der Burg en Jesper Arends in een lager team van HCM spelen en dat betekende dat Van Schooten zeven lege plaatsen diende te vullen. Is dat van invloed geweest op de magere resultaten van het afgelopen half jaar?

Pepijn van Schooten: “Ten dele. Met zoveel nieuwe spelers is het natuurlijk duidelijk dat je aan de slag moet. Ik zou echter niet willen zeggen dat dit tegengevallen is, het inpassen van iedereen en er weer een team van maken heeft wel langer geduurd dan ik verwachtte. Wat meer gespeeld heeft is dat we vanaf het begin te maken hebben gehad met allerhande blessures, individuele gebeurtenissen, ziekte, noem maar op, waardoor we het hele seizoen nog nauwelijks met de gehele selectie compleet geweest zijn.”

Knokken

Van Schooten vervolgt: “Klinkt misschien gek, maar ik vind dat we in de competitie ook steeds meegedaan hebben. Het is een jong team. In de eerste helft van het seizoen zag je dat onze verdedigers nog te gretig waren, wilden altijd de bal afpakken. En dat ging soms fout, daar hebben we leergeld voor betaald. We hebben daar aan gewerkt en ik zie dat we daar nu veel beter mee omgaan. Ook binnen de 23 meter en in onze opbouw hebben we vooruitgang geboekt.”

De ervaren Van Schooten raakt niet in de stress van de huidige plaats op de ranglijst. Van Schooten: “Nee, zeker niet. Zou ook voor de jongens niet goed zijn. Wij blijven erin geloven. Gisteren hadden we bij de training vrijwel de hele groep compleet en dan zie ik strijd en inzet, met een goede eindpartij.”

“Maar we moeten natuurlijk wel winnen van Upward, het is een zes-puntenwedstrijd voor beiden.  Aan de andere kant: mocht het anders lopen en we zouden degraderen, dan heb je als speler veel geleerd, dat neem je met je mee. Maar voor nu zullen we knokken voor de overwinning!”.

Van Schooten denkt na over zijn toekomst bij HCM. Van Schooten: “Ik ben een trainer met ambities, dat weet iedereen. Maar ik vind het leuk bij HCM, dus ik weet het nog niet wat er na dit seizoen gaat gebeuren. Het team blijft in ieder geval redelijk bij elkaar, dus dat is mooi.”

Wisseling

Ook collega Erik Reinhard van Upward had geen makkelijke start. Vernieuwing in het team én een beoogde hoofdcoach die weer even snel ging als hij kwam. De klik tussen bestuur en de aangetrokken coach Steven Wickel was al snel ten einde en dat betekende dat assistent Erik Reinhard doorschoof naar de positie van hoofdcoach.

Reinhard, eerder actief geweest in Utrecht en bij Upward, sprak met het bestuur af dat als interim te willen doen. Mocht er vóór de winterstop geen vervanger gevonden worden, dan zou Reinhard het seizoen afmaken. Reinhard: “Ik wilde niet dat er een overhaaste beslissing door het bestuur genomen zou worden.”

In de winterstop werd duidelijk dat Reinhard vervolgt: “Eigenlijk ging die wisseling aan het begin van het seizoen geruisloos. Ik kende de helft van het team natuurlijk al, dus dat scheelde. Je rol verandert, die wordt anders. Je bent als hoofdcoach eindverantwoordelijk voor alles, het kost veel tijd.”

Upwardcoach Erik Reinhard te midden van zijn team - foto: © ArnhemSports.nl / Ali Büyükleyla

Concentratie

Reinhard kijkt net als Van Schooten tevreden terug op de eerste seizoenshelft. “In het begin was het even zoeken waar welke speler het beste tot zijn recht zou komen. Dat is gelukt en eigenlijk hebben we toen goede wedstrijden gespeeld. We speelden bijvoorbeeld tegen de huidige nummer twee GHBS met een nieuwe tactiek een prima wedstrijd, waar we in de eerste kwart en de tweede helft echt heel goed speelden,” aldus Reinhard.

In de winterstop is zijn team een aantal dagen in Manchester geweest. “Vooral voor de onderlinge binding,” licht Reinhard toe. “We hebben daar niet gehockeyd, maar veel aan groepsactiviteiten gedaan. We deden alles op de fiets, kookten samen, deden pub-quizzen, kortom erg gewerkt aan het teamgevoel.”

Waar Reinhard in de trainingen veel aan werkt bij zijn spelers is focus en concentratie. Reinhard: “Het is een jong en onbezonnen team. Ik leer ze dat ze 70 minuten lang de focus moeten houden. Hou je aan je taken, weet wat de taken van de ander zijn. Met degradatie zijn we niet bezig.”

Stadsderby

“Uiteraard weten we dat we geen punten moeten morsen. Maar we staan 7 punten voor op HCM, dat natuurlijk uit moet kijken. Al zouden we twee wedstrijden verliezen, dan nog hebben we een kleine marge. Maar ik vind dat we een team hebben dat niet hoeft te verliezen. We kijken dus uit naar de wedstrijd van aanstaande zondag. Het is ook nog eens een echte stadsderby en ik hoop dat het net zo’n wedstrijd wordt als de eerste. Daar zat alles in wat bij een derby hoort: leuk spel, een wisselend scoreverloop en uiteindelijk een 4-4 uitslag. Maar ik denk dat we deze keer gaan winnen. Hopelijk vallen er weer veel doelpunten,” aldus de zelfverzekerde Upward-coach.

Ook Reinhard denkt na over het volgende seizoen. Reinhard: “Ik ben er nog niet uit. Maar ik doe dit nu al drie jaar, dus of doorgaan er in zit? Ik weet het nog niet.”

 

Zondag 15 maart: Upward – HCM, Aanvang 14.45 uur, Sportpark De Bakenberg in Arnhem

Klik hier voor de eerste derby tussen HCM en Upward