TeamNL schermen staand v.l.n.r David van Nunen, Konrad Veenenbos, Rafaël Tulen. Op voorgrond Tristan Tulen - foto Bizzi Team
juli 30, 2025
Arnhemse schermers stranden in WK op Italië

De schermers Tristan en Rafaël Tulen en David van Nunen, allen lid van de Arnhemse schermvereniging Scaramouche en samen met Konrad Veenenbos (Schermvereniging Den Bosch) deel uitmakend van het Nederlands Schermteam, moesten op het WK hun meerdere erkennen in de Italiaanse equipe.

Het Wereldkampioenschap schermen vond van 22 tot en met 30 juli plaats in het Georgische Tbilisi. Allereerst waren er de individuele wedstrijden, waarin de Nederlanders wisselend presteerden. Iedere keer wanneer je wint ga je over naar de volgende ronde, tableau genoemd binnen het schermen. Konrad Veenenbos moest in tableau 256 (en dat was vroeg in het toernooi) zijn meerdere erkennen in Abed Hassan uit Saoudi-Arabië, David van Nunen en de gebroeders Tulen stoomden door naar tableau 64.

Broedertwist

Daarin werd David van Nunen uitgeschakeld door de Oostenrijker Mahringer, maar Tristan en Rafaël wonnen beiden hun partijen en gingen door naar de volgende ronde, tableau 32. Het lot besliste dat zij in die ronde tegenover elkaar kwamen te staan en daarin schakelde Tristan zijn broer Rafaël uit. Dat betekende dat Tristan bij de laatste 16 van de wereld zat, maar helaas in tableau 16 de winst moet laten aan zijn tegenstander, Nikita Koshman uit Ukraïne. De eindrangschikking van het individuele wereldtoernooi:

Tristan Tulen – 16

Rafaël Tulen – 30

David van Nunen – 72

Konrad Veenenbos – 115

Rafaël (l) en Tristan Tulen - foto Kasper Rijkers

Genadeslag

Vervolgens was het de beurt aan de landenteams. TeamNL was de eerste ronde vrij en trof vervolgens in tableau 32 het sterke Duitsland. In de in totaal negen partijen waren de onderlinge verschillen telkens miniem, maar door een sterke partij van Tristan Tulen tegen zijn Duitse opponent Petersen (5-1), werd de basis gelegd voor de uiteindelijke overwinning van Nederland: 42 – 38. Tijd om daar lang van te genieten was er echter niet: in het tableau van de laatste zestien was het sterke Italië de volgende tegenstander. Hoewel TeamNL na drie partijen met 12-8  leidde, keerde de Italiaan Galassi het tij in zijn partij tegen Rafaël Tulen door met 10-5 van hem te winnen. Tristan Tulen wist Nederland nog in de race te houden, maar uiteindelijk bracht diezelfde Galassi in zijn partij tegen David van Nunen de Nederlandse equipe de genadeslag (13-4) toe. Eindstand na negen partijen 45 – 35 in het voordeel van de Italianen.

Perspectief

Daarmee eindigden de Nederlands schermers in het eindklassement op plaats 12, Japan versloeg in de finale Hongarije en werd wereldkampioen. Een twaalfde plaats lijkt teleurstellend, maar dat is het absoluut niet. We hebben het wel over een Wereldkampioenschap, waaraan maar liefst 47 landen uit de hele wereld deelnemen. Daaronder schermgrootmachten als Hongarije, Kazachstan, Japan, Italië en Frankrijk. Vanuit dat perspectief gezien is voor een klein schermland als Nederland een twaalfde plaats een prima prestatie en behoort op individueel niveau Tristan Tulen gewoon tot de zestien beste schermers van de wereld. Het zou NOC*NSF sieren ook eens vanuit dat perspectief naar haar schermers te kijken in plaats van haar (financiële) ondersteuning star te koppelen aan een top 8 klassering.

Klik op Scaramouche voor meer actuele artikelen. Klik op Sportgalerij – Scaramouche voor het profiel van de vereniging.